Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w każdej kuchni? Oczywiście nie mamy na myśli wyłącznie jedzenia. To pomieszczenie, jak chyba żadne inne w domu wymaga sporego nagromadzenia odpowiednie elementów wyposażenia. W przeciwnym razie po prostu nasza kuchnia nie będzie funkcjonalna.

Czy wyobrażacie sobie kuchnie, w której nie byłoby jakiejkolwiek kuchenki? W takim wypadku mogłaby ona spełniać co najwyżej funkcje spiżarni. To właśnie fakt, że w pradziejach człowiek nauczył się opiekać mięso był wielkim krokiem naprzód w rozwoju naszego gatunku. Trudno wyobrazić sobie dobrze zbilansowaną dietę, która nie zakładałaby przynajmniej jednej ciepłej potrawy w ciągu dnia. Ciepłe posiłki są zdrowsze i o wiele bardziej sycące. Poza tym, trudno wyobrazić sobie długi okres zimowy bez ciepłej rozgrzewającej zupy.

Kolejnym elementem potrzebnym w kuchni jest piekarnik. Ten element kuchni ostatnimi czasy zdaje się tracić na znaczeniu. Coraz rzadziej korzystamy z piekarnika. Przyczyna tego jest prozaiczna. Po prosu nasze posiłki stały się bardziej proste. Niewiele już osób regularnie piecze ciastka lub pieczenie. Poza tym piece natrafiły na konkurencje w postaci mikrofalówek oraz opiekaczy. To właśnie w nich często robimy sobie ciepłe przegryzki. Czy jest to dobrze, że obecnie odkładamy piekarniki do lamusa? Bynajmniej.

Jednak sama obróbka termiczna nie jest ostatecznym krokiem w przygotowaniu obiadu. Oczywiście potrzebna nam będzie lodówka, w której będziemy przechowywać jedzenie. Ten obiekt można jednak jakoś zastąpić w przypadku ewentualnej awarii. Nie wszystkie produkty spożywcze psują się szybko. Co więcej wiele produktów, które przechowujemy w lodówkach, dałoby sobie radę nawet bez takich zimnych warunków. Najlepszym na to przykładem są pomidory. Niemniej nie ma tutaj co cofać się o setki lat i przekonywać o możliwości przechowywania jedzenia w ziemiankach. Brak funkcjonalnej lodówki oznacza konieczność uzupełniania jedzenia na bieżąco. Na dłuższą metę jest to bardzo uciążliwe i czasochłonne.

Bez sensu byłoby projektowanie kuchni pozbawionej zlewozmywaka. W kuchni stale coś się wyciera, przemywa. Dostęp do bieżącej wody jest konieczny. Wszak potrzebujemy jej do gotowania kasz, ziemniaków, czy ryżu. To nie wszystko. Bo kuchnia generuje wiele brudnych naczyń i sztućców. Postarać się trzeba zmyć także garnki oraz patelnie. Razem jest tego naprawdę dużo. Nie sposób byłoby zastąpić zlewozmywak zlewem łazienkowym. Potrzebna jest przestrzeń do składowania wszystkich naczyń w jednym miejscu. Jako że zlewozmywak ma służyć do mycia naczyń warto zadbać o to, aby było to zadbane miejsce. Między innymi zlewozmywaki granitowe zachowują większy poziom czystości dzięki unikatowemu składowi oraz specjalnym powłokom ochronnym.

Oczywiście w kuchni powinno znaleźć się wiele potrzebnych drobiazgów. Nie sposób wyliczyć wszystkich rodzajów sprzęt. Garnki, pokrywki, sztućce, tłuczki, sitka… Do tego oczywiście potrzebne są odpowiednie szafki kuchenne. Potrzebna jest także przestrzeń na której będziesz przygotowywać składniki do gotowania. To wszystko jednak nie należy już do grona sprzętu kuchennego.